A konyhában ténykedtem - hol máshol, ilyentájt - melegem volt. Valószínű a sütő folyamatos használata miatt, no meg a sietés is közrejátszhatott, hiszen ilyenkor minden idő kevés!
Kinyitottam bukóra az ablakot és hallgattam, ahogy szakad az eső.
Közben lejárt a mosógép, teregettem. Egész nap egy gyerekkori, kedves dal járt a fejemben, azt dudorásztam. "Jók legyünk hát, gyerekek, gyerekek... szent karácsony közeleg, közeleg..." Egyszer csak édes, csipogó, csivitelő hangot hallottam, de mostanában sok mindent másként hallok, vagy mást hallok, mint ami van.. Gondoltam, elkésett a mosógép csipogója, vagy előbb vettem ki a ruhát?.. De különösebben nem izgatott.
Mikor a konyha felé vettem az utam, szárnysuhogást hallottam... Na, itt már meghökkentem kissé, hogy mi van? Tán csak nem az angyalkák látogatnak meg személyesen??? :)
Hát, nem! Nem az angyalkák, hanem egy tüneményes kis kékcinege tévedt be hozzánk a bukóra állított ablak résén.
A kint maradt társai pedig veszettül drukkoltak neki, hogy sikerüljön kirepülnie.
Én jellemzően azonnal fotózni kezdtem. Aztán letettem a gépet és megnyugtattam, simogattam. Ráugrott az ujjamra és hagyta magát. :) Biztos ablakon keresztül már ismert és tudta, hogy tőlem kapja nap mint nap a finom napraforgó magot, ezért aztán jóban voltunk.
Türelmesen ücsörgött az ujjamon - gondolom elfáradt az izgalomtól - és megvárta, hogy lepakoljam a párkányt, kinyissam az ablakot. Akkor rám nézett - talán elköszönt:) - és huss, kirepült a többiek közé, a nagy diófára.
Ez volt a mai lélekmelegítő.:)
Szabó T. Anna:
Az ünnep azé, aki várja
Aki magot szór ablakába
és gyertya vár az asztalán.
A várók nem várnak hiába.
Egy angyal kopogott talán?
és gyertya vár az asztalán.
A várók nem várnak hiába.
Egy angyal kopogott talán?
Szárnysuhogás az ablakon túl –
vigyázz! Kinézni nem szabad!
Künn az angyalhad térül-fordul,
egy pillanatra látszanak.
vigyázz! Kinézni nem szabad!
Künn az angyalhad térül-fordul,
egy pillanatra látszanak.
A karácsonyfát hozzák – hallod?
– egy koppanás, és leteszik.
Fényben úszik az üvegajtód,
s megint suhogás. Mi ez itt?
– egy koppanás, és leteszik.
Fényben úszik az üvegajtód,
s megint suhogás. Mi ez itt?
Zöld angyaltoll: egy kis fenyőág,
karácsonyszagú és meleg.
“Gyújtsd meg a legutolsó gyertyát!”
Ez az angyali üzenet.
karácsonyszagú és meleg.
“Gyújtsd meg a legutolsó gyertyát!”
Ez az angyali üzenet.
És be is mehetsz – vár az ünnep,
és minden zárt ajtót kitár.
A fa alatt angyalok ülnek –
az ünnep azé, aki vár.
és minden zárt ajtót kitár.
A fa alatt angyalok ülnek –
az ünnep azé, aki vár.
Dragomán György: Karácsonyi cukorkötözés
"Az ünnep azé, aki várja, írta egy versében Anna, a feleségem, és ebben nagyon egymásra találtak édesanyámmal, aki szerint a karácsonyra már januárban el kell kezdeni készülni, mert akkor tulajdonképpen az egész évet átszínezi és átalakítja a várakozás öröme.
Én persze ennél hebehurgyább vagyok, nekem a cukorkötözéssel kezdődik az igazi készülődés, azzal, ahogy apám feledhetetlen mozdulatait utánozva tekerem a fehér cérnát egy lehetőleg minél vastagabb könyvre, hogy aztán száz tekerés után elvágjam, és kiosszam a jelenlevők között a szálakat.
A cérna végét meg kell nyálazni, aztán megbogozni, aztán két újjal hurkot kötni belőle, aztán azt rá kell húzni a cukor egyik végére, szép, hagyományos mozdulat ez, édesanyámtól tanultam, a felnövés kezdete volt, hogy már én őrizhettem a titkot az öcsém elől, a mozdulat szép hagyományos, nem változtatnánk rajta a világért se. Ha lehetne előre kötözött cukrot kapni, mi olyat nem vennénk. A kötözés kalákában zajlik, minden beavatottnak ott kell lennie, és kötözés közben felrémlenek a régi kötözések és a régi karácsonyok, de nem csak azok, amiket megéltünk, hanem azok is, amiknek csak a hírét hallottuk. Ott kavarog körülöttünk a múlt, egy kicsit mindenki velünk van, akit ismertünk és szerettünk, szinte a hangjuk is halljuk, hogyan meséltek, még akkor is, ha az csak a mi hangunk, ahogy próbálunk az ő hangjukon, értük és helyettük mesélni.
Pont ez a legszebb a karácsonyban, ettől ünnep, hogy egy kicsit áll az időben, átragyog benne a jövőn a múlt, a réges-régi karácsonyok mind összeforrnak a régiekkel és a nem olyan régiekkel, és ezzel a mostanival, amire éppen a cukrokat közözzük, a készülődésben ott az emlékezés, a tegnapok nosztalgiájában a holnap reménye. Igen, mindegyik új karácsonyban ott az összes régi, évről évre eszembe jut az, ahogy apám elmeséli, milyen volt, amikor gyerekkorában a kommunisták be akarták tiltani a karácsonyt, és az amikor az én gyerekkoromban Szász Misi, apám erdész barátja a mi erkélyünkön tárolta az ismerősei számára megszerzett fákat, milyen volt, amikor beköltözött a nagyszobába az angyal és én belestem, és megláttam, hogy kék a szárnya, amit persze senki se akart elhinni nekem, milyen volt hosszan elnyújtott hasonfekvős lábdobogós türelmetlenséggel várni, hogy az angyal fejezze már be a munkát, hogy megszólaljon már a csengő, hogy kinyíljon már végre a nagyszoba ajtaja. Milyen volt, amikor olyan szegények voltunk, hogy nem volt karácsonyfánk csak két fenyőágunk, milyen volt, amikor nem volt szaloncukor se, milyen volt, amikor akkora fánk volt, hogy alig bírtuk begörbíteni a plafon alá, milyen volt, amikor nagy kalandok közepette Grazba mentünk ajándékokért anyával, milyen volt, amikor először csináltunk gesztenyés alagutat, milyen volt amikor nem tudtuk befaragni a fát a régi talpba és úgy összevesztünk, hogy azt hittük sose békülünk ki, milyen volt amikor nagymama két koffernyi kézzel festett üvegdísze mind összetörött. Milyen volt amikor térdig érő hóban kellett átmenni a Kálvárián, milyen volt, amikor szánkón húztuk haza a fát a Kövesdombról.
Lassan fogy a cukor, a felkötözötteket cérnával kifelé visszatesszük a dobozba, kicsit versenyzünk is, ki az ügyesebb, ki a gyorsabb, közben mindenki beszél, mindenki mesél, mindenki tervezget, vajon idén szép lesz a fa, vajon lesz végre hó, vajon finom lesz a pástétom, vajon meg tudjuk lepni egymást, vajon örülni fogunk, vajon jó lesz minden?
A cukor lassan elfogy, feltesszük a szekrény tetejére, már csak hármat kell aludni és felaggatjuk a fára. Jó lesz, minden jó lesz. Az ünnep azé, aki várja.
Ez a karácsony."
Boldog készülődést minden bekukkantónak!:)
6 megjegyzés:
Csodálatos volt az írásod a kismadárról, szívet melengetően írtad meg, arról nem is beszélve, hogy egy ilyen csodában részesített ez a kicsi, és szép kismadár.
Majd az ide betett verset, és emlékezést is öröm volt olvasni.
Csodaszép Karácsonyt kívánok a szeretteid körében!
Lelket melengető történet a tiéd is és az idézet is ! Valóban régen még cérnára kötöztük majd jött a "drót" változat, mostanában én csak tálkába a fa alá teszem:) További kellemes és szép várakozást!
Szerintem EZ a kicsi madár volt a te igazi karácsonyi ajándékod. Nem mindenki kap ilyent. Őrizgesd jól, bármikor előhívhatod emlékezetedből ha valami vigaszra lesz szükséged !
Ismételten, ez úton is "mindenféle boldogot" kívánok !
Egy igazi karacsonyi mese volt ez a kis cineges torteneted! Olyan szepen megirtad,hogy most szepen megmelengette az en lelkem is! Koszonom Neked!
A karacsonyi manoid nagyon ugyesek voltak <3, az enyemek ugy tunik kesnek egy kicsit! :) Nagyon boldog ,szeretetteljes unnepeket kivanok Neked es Csaladodnak es az egesz Pagonynak!
Andrea: kedves vagy, köszönöm szépen.
Éva: mi is egy ideje tálkába tesszük a szaloncukrot, mert a fáról valahogy eltűnik és csúnya lesz:), igaz, a tálból is, de akkor tudjuk, hogy ennyi volt, nincs több.
Aranyos fodorka: én is úgy gondolom, hogy a lelkemnek ez a kismadár felért egy karácsonyi ajándékkal.:) Emlékezetemben ott lesz!;)
Tselszi: köszönöm a szép szavakat, a történet valóban meseszerű volt, sose felejtem el!:)
Szép karácsonyi ajándék volt ez a kis cinke, bárcsak nekem is ilyen közel jönnének.
Boldog új évet kívánok!
Megjegyzés küldése