Újabb süteményt sütöttem a"kipróbálandó" mappámból, amiben a számomra izgalmasnak, finomnak tűnő, ismeretlen recepteket tárolom. Amint van egy kis időm, megsütöm, vagy éppen megfőzöm. Olyan is lesz!;)
A ma sorra kerülő édes tésztát úgy hívják, hogy PAMUT KIFLI.:) Biztos azért, mert olyan pihe-puha, könnyű finomság.
Nagyanyámtól hallottam a pamuk - néha pamok - almáról és nem értettem, miért nem pamut alma, annak van / lenne legalább értelme! Aztán kiderült, hogy ez a nyári alma is finom, kissé puha gyümölcs. Talán azért.
Egyébként az öregjeink a ruhaanyag pamutot is sokszor mondták pamuknak. Nyomoztam egy kicsit és kiderült, a pamut szó törökül pamok! A 150 éves török megszállás nem tűnt el nyomtalanul. Sikerült jó néhány szavukat - és minden mást - átvenni, amiket ma is használunk.
Akkor jöjjön a PAMUK KIFLI (nálunk így megy be a köztudatba:)
Hozzávalók (6-8 személyre):
90 dkg liszt, 1 zacskó szárított élesztő (7gr), 2 tojás, 4 dl langyos tej, 180 ml olaj, 1 ek. cukor, 1 tk. só
A langyos tejet dagasztó tálba öntjük, hozzá az olajat, a tojások fehérjét, cukrot, sót, élesztőt és apránként adagoljuk hozzá a lisztet. Kissé ragadós, finom, lágy tésztát kell kapnunk. Kiolajozott tálba tesszük, tetejét is megsimítjuk olajjal és letakarva duplájára kelesztjük.
Lisztezett deszkára borítjuk, finoman széthúzzuk és kettőbe vágjuk. Az egyik darabot nyolc egyforma részre osztjuk és mindegyik darabot óvatosan gombóccá gurigatjuk. Így járunk el a tészta másik felével is, majd letakarva ismét kelesztjük.
Miután megkelt, darabonként, egy kicsi nyújtófával óvatosan kinyújtjuk téglalap alakúra, kb. fél cm vastagra - ne legyen túl vékony! -, egyik végére tesszük a tölteléket - esetemben túrót, de lehet bármit -, másik végét beirdaljuk a közepétől úgy, hogy a tészta szélét ne vágjuk át!
A töltelékes részre ráhajtjuk a tésztát az irdalásig, kissé megnyomkodjuk, lezárjuk, hogy ne folyjon ki, aztán rágurítjuk a rácsos részre. Egy hengert kapunk, aminek a két végét kifliszerűen közelítjük egymáshoz és sütőpapírral, vagy fóliával bélelt tepsibe tesszük.
Letakarva keleszthetjük még egy kicsit, majd megkenjük a tojások sárgájával és előmelegített sütőben 180 fokon, kb. 20-30 percig pirosra sütjük (sütőfüggő).
A család minden tagjának nagyon ízlett! Egy igazán könnyű, finom süteményt kapunk annak ellenére, hogy sok olaj van benne. A háromszori kelesztés jót tesz neki! Ez alatt az idő alatt, míg várakozunk, rengeteg házimunkát el lehet végezni!;)
Ajánlom szeretettel, próbáljátok ki és számoljatok be róla, hogy sikerült!:)
Egészséget mindenkinek, vigyázzatok magatokra!!! Legyen szép hetetek!:)
6 megjegyzés:
Nagyon guszta nálam is a kipróbálandó finomságok közé kerül. Tetszik a recept köszi hogy megosztottad, túrós változat lesz a befutó:)
Éva: örülök, hogy tetszik, próbáld ki, nem fogod megbánni!;)
Nagyon finom lehet, ki fogom próbálni. Köszönöm szépen. Vajon húsos töltelékkel is jó lehet?
Ilona: köszönöm én is, hogy jöttél!:) Szerintem bármilyen töltelékkel jó, esetleg picit kevesebb cukrot tegyél bele, de szerintem így sem édes! A töltelék teszi édessé, vagy sóssá. Sok sikert a próbához! Majd mesélj!:)
Nekem is a húsos töltelék jutott eszembe, és bizony meglehet kipróbálom. Fél adagot is lehet sütni....De talán valamilyen keményebb (mondjuk üstös ) szilvalekvárral is jó lehet...
aranyos fodorka: biztos vagyok benne, hogy bármilyen töltelékkel jó! A Fél adag sem kevés.;)Próbáld ki!
Megjegyzés küldése